Chemia budowlana i jej zastosowanie

Grupa niezbędnych materiałów potrzebnych podczas budowy to chemia budowlana. Ma ona bardzo szeroki zakres produktów niezbędnych na każdym etapie prac remontowych lub w trakcie wykańczania wnętrz. Wybór odpowiednich materiałów adekwatnych do poszczególnych etapów prac nie należy do łatwych zadań. Szeroka gama produktów takich jak farby, kleje czy tynki również nie ułatwiają podjęcia decyzji. Na co należy zwrócić uwagę wybierając konkretne preparaty z kategorii chemii budowlanej?

Czym jest chemia budowlana i jakie ma zastosowanie?

Chemia budowlana to pojęcie określające bardzo obszerną kategorię produktów używanych w trakcie prac remontowo-budowlanych. W budownictwie mamy do czynienia z materiałami takimi cement, wyroby izolacyjne czy różnego rodzaju zaprawy https://smig.pl. Chemia wykorzystywana w procesie wykańczania wnętrz to głównie tynki, gładzie, farby lub kleje do płytek.

Chemia wchodząca w skład materiałów budowlanych to także domieszki i dodatki chemiczne przeznaczone do produkcji zapraw budowlanych, zaczynów, betonów i spoiw. Zaliczane są do nich również plastyfikatory redukujące ilość wody czy wyroby przyspieszające wiązanie i twardnienie lub zwiększające wodoodporność.

W kategorii chemii budowlanej należy uwzględnić również materiały konstrukcyjne, wykończeniowe i izolacyjne. Przykładami takich produktów są suche mieszanki, gotowe masy czy produkty powłokowe. W składzie suchych mieszanek znajdziemy głównie tynki, gładzie, zaprawy murarskie, kleje i gipsy szpachlowe. Gotowe masy, które stosuje się najczęściej to silikony, tynki dekoracyjne, gładzie akrylowe i masy uszczelniające. Materiały powłokowe to natomiast lakiery, rozpuszczalniki, środki gruntujące czy farby – zmywalne, niezmywalne, zewnętrzne lub wewnętrzne.

Najczęściej spotykana chemia budowlana to farby, kleje, zaprawy, lakiery, gładzie, podkłady, tynki i impregnaty. To właśnie od nich w dużej mierze zależy efekt końcowy wykonywanych prac. W tym przypadku bardzo opłacalna jest inwestycja w lepsze materiały, gdyż gwarantują one wysoką jakość prac budowlanych i wykończeniowych.

Jaka chemia budowlana potrzebna jest do betonu?

Beton to podstawowy składnik na każdym placu budowy. Do uzyskania zamierzonego efektu musi mu towarzyszyć właściwa chemia budowlana. Celem tego jest uzyskanie odpowiedniej właściwości mieszanki. Poszczególne wyroby pochodzącej z tej kategorii służą min. do opóźniania lub przyspieszania wiązania mieszanki, uplastycznienia betonu lub uzyskaniu większej szczelności. Do obniżenia powierzchniowego napięcia wody zarobowej stosuje się plastyfikator. Jest to mieszanka różnorodnych substancji, której użycie pozwala ograniczyć ilość wody wykorzystywanej do wyrobu betonu, nie tracąc przy tym jego plastyczności. Innym przykładem chemii budowlanej wykorzystywanej do betonu są produkty uszczelniające mieszanki. Mogą okazać się bardzo pomocne, szczególnie podczas stawiania fundamentów na wilgotnych gruntach.

Czym się kierować wybierając chemię budowlaną?

Kiedy planujemy dokonać zakupu wielu produktów z kategorii chemii budowlanej, tj. farby czy tynki dekoracyjne, często kierujemy się względami estetycznymi. O wiele ważniejszym aspektem jest dobra jakość oraz trwałość materiałów. W trakcie poszukiwań odpowiedniej dla nas chemii budowlanej powinniśmy szukać wyrobów wysokiej klasy. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że nie pojawią się żadne komplikacje w trakcie lub po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych.

Kolejną istotną kwestią w trakcie kupowania produktów budowlanych jest ich cena. Farby czy tynki popularnych marek mogą sporo kosztować. Dlatego warto skorzystać z ofert hurtowni budowlanych, w których możemy liczyć na fachową opinię. Specjaliści doradzą na, na czym można zaoszczędzić, a na jakie materiały warto wydać więcej.

Kiedy już mamy pewność, że dokonany przez nas zakup produktu z kategorii chemii budowlanej jest odpowiedni, musimy uzyskać wiedzę na temat jego aplikacji. Aby produkt idealnie dopasował się do rodzaju wykonywanych prac, powinniśmy dokładnie zapoznać się z opisem i zaleceniami producenta, ponieważ używają oni własnych klasyfikacji i sposobów opisywania produktów. Jeśli na przykład potrzebujemy kleju do płytek w łazience, musimy znaleźć taki materiał, na którym producent umieścił informację, że może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Podobna sytuacja występuje w przypadku farb https://www.smig.pl/D4.html. Nie każdy ich rodzaj nadaje się do malowania na zewnątrz i wewnątrz. Istotne jest również to, aby dowiedzieć się czy dany produkt jest odporny na wilgoć oraz czy pomalowane farbą ściany, można szorować i czyścić na mokro.

Podsumowanie

Chemia budowlana jest bardzo obszerną kategorią produktów służących do wykonywania prac budowlanych i wykończeniowych. Są to produkty takie jak farby, kleje, tynki, gładzie, lakiery, rozpuszczalniki czy środki gruntujące. W trakcie zakupu chemii budowlanej nie powinniśmy się kierować jedynie względami estetycznymi, gdyż ważniejsza jest jakość i trwałość tych produktów. Wybierając materiały wysokiej klasy, sprawdzone i polecane przez innych użytkowników zyskamy pewność, że efekt końcowy będzie zadowalający.